AKO VYBRAŤ ROBOTICKÚ KOSAČKU

Moderná doba je neúprosne hektická a niekedy sa určite pristihnete pri úvahách, ako málo času vám na vás a vašich blízkych zostáva. Nie to ešte na starostlivosť o záhradu. V tomto smere sa ako ideálne riešenie javí robotická kosačka. Niet divu, že v ostatnom období predaj robotických kosačiek stúpa niekoľkonásobne rýchlejším tempom ako predaj klasických záhradných kosačiek.

 2_5

 

Robotická kosačka vám ušetrí množstvo času, energie a tie môžete investovať do seba, svojich záľub či svojich blízkych. Predstava toho, že naštartujete “robota” a čoskoro bude vaša záhrada vyzerať ako z katalógu je krásna, no od reality sa mierne odlišuje. Robotická kosačka sa hodí najmä na veľké trávnaté plochy a najlepšie rovné a bez prekážok. Pokiaľ máte na záhrade veľa terénnych prekážok, veľký sklon či hrbole, môže nastať problém.

 

Robotická kosačka a jej správny výber

Pri výbere robotickej kosačky musíte zohľadňovať predovšetkým individuálne potreby vašej záhrady. To znamená veľkosť pozemku, tvar trávnatých plôch, prípadne kopcovitosť terénu a možné prekážky ako ploty a podobne. Ak máte zvažujúci sa terén, niektoré robotické kosačky s ním môžu mať problém. Preto sa opatí investovať do robotickej kosačky, ktorá má dostatočne silný výkon a dokáže si s náročným terénom poradiť.

 

Hlavné kritérium pri výbere robotickej kosačky je teda veľkosť plochy, ktorú máme v pláne kosiť. Od toho sa odvíjajú aj technické požiadavky na kosačku, nakoľko kosiť maličkú záhradku a obrovské niekokoľkohektárové plochy je zásadný rozdiel. Robotická sekačka nie je vhodná najmä pre trávnik delený malými cestami a prekážkou je aj veľké množstvo stromov. Tiež ak máte extrémne členitú záhradu, mali by ste skôr zvážiť iné varianty.

 

Pri správnom výbere robotickej kosačky nezohráva až tak dôležitú rolu rýchlosť akou pracuje. Dôležitejšie je zohľadniť akým typom batérie je robotická kosačka vybavená, ako dlho trvá plné dobitie batérie a v nadväznosti na to aj ako dlho nabitá batéria vydrží. Pri výbere robotickej kosačky sa určite stretnete aj s termínom hlučnosť. Vo všeobecnosti platí, že robotická kosačka môže kosiť 24 hodín, teda vo dne aj noci a je veľmi tichá. Dajte si pozor pri kúpe na to, aby hlučnosť vašej robotickej kosačky nepresahovala hranicu 65 decibelov.

 

Ako robotická kosačka funguje

 

 robotická_kosačka

 

Je dobré si uvedomiť, že robotická kosačka je určená na úpravu nie príliš vysokého trávnika. Preto urobíte najlepšie, ak pred prvým použitím robotickej kosačky upravíte trávnik na maximálnu výšku 20 cm. Následne musíte ohraničiť terén, ktorý má byť upravovaný, káblami. Tie kosačku navigujú v pohybe, aby vedela kde a kedy sa má otočiť. Nemusíte sa obávať, po niekoľkých týždňoch zarastú a zmiznú z očí. Ohraničenie je veľmi dôležité, určite nechcete, aby vám robotická kosačka “dala dole” aj váš pestovaný kvetinový záhon.

 

Veľmi obľúbené sú kosačky vybavené GPS systémom, ktoré si dokážu vytvárať mapu záhrady, vrátane umiestnenia ohraničujúcich káblov. Robotická kosačka tak vie rozpoznať, ktoré časti záhrady sú už pokosené a podľa toho upravuje svoj pohyb pri kosení. 

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Robotická kosačka má niekoľko funkcií, spomenieme niektoré, ktorými sa môžu popýšiť tie najlepšie a týkajú sa bezpečnosti. Vďaka GPS lokalizácii viete svoju robotickú kosačku vypátrať aj v prípade krádeže. Nastavenie PIN kódu zas odradí prípadných zlodejov od krádeže, nakoľko bez správne zadaného kódu sa nespustí. Skvelou vychytávkou je senzor dažďa - robotická kosačka vďaka nemu rozpozná keď príde silný lejak a vráti sa do svojej nabíjacej stanice. Výborný je tiež zvukový alarm, ktorý signálom upozorní, keď niekto kosačku nadvihne.