Ako si zvoliť tú najlepšiu reťazovú pílu pre Vaše potreby.

Rozdiel medzi dobrou reťazovou pílou a najlepšou reťazovou pílou presne pre Vaše potreby môže byť výrazný. Poznáme aspekty, na ktorých záleží pri rozhodovaní o tom, ktorá píla je tá pravá.

Reťazové píly zvykli byť nástroje pre farmárov a lesných pracovníkov, ale dnes ich používajú aj domáci majstri na obrovské množstvo úloh – od pílenia palivového dreva až po spiľovanie stromov a výrobu plotov. Množstvo strojov na výber odráža tento trend a rozhodnúť sa, ktorú reťazovú pílu kúpiť, môže byť neľahká úloha. Preto sme zostavili zoznam, ktorý v tom spraví trochu poriadok. Spýtajte sa samých seba nasledujúce otázky predtým, než navštívite svojho predajcu:

Ako skúsený som v používaní reťazovej píly?

Ako často budem používať reťazovú pílu?

Aký typ dreva budem najčastejšie píliť – tvrdé alebo mäkké drevo?

Aký priemer stromov budem najčastejšie spiľovať?

Ako dôležitá je ergonómia reťazovej píly?

Do akej miery sú podstatné charakteristiky servisu a údržby?

Potrebujem jednoduchý prístup k vzduchovému filtru a zapaľovacej sviečke?

Do akej miery je dôležitá jednoduchosť napínania a výmeny reťaze?

Mala by byť píla prispôsobená na používanie v zime, s vyhrievanými rukoväťami?

 

Uvažovanie nad veľkosťou.

Ďalšou podstatnou otázkou je veľkosť reťazovej píly. Táto závisí od objemu valcov (cm3) a výkonu motora (hp alebo kW) a nasledujúce faktory zohrávajú úlohu pri výbere rozmerov píly:

Zvoľte si menšiu reťazovú pílu, s ktorou sa ľahšie manévruje, ak len začínate pracovať s reťazovými pílami. Ak je reťazová píla príliš ťažká, vaše ruky a ramená sa unavia, čo z dlhodobého hľadiska predstavuje bezpečnostné riziko.

Zvoľte si väčšiu reťazovú pílu s vyšším výkonom, ak chcete spiľovať väčšie stromy, najmä s tvrdým drevom. Ak je model príliš malý, reťazová píla bude podliehať vyššej námahe a predchádzateľnému opotrebovaniu.

Dĺžka vodiacej lišty

Správna dĺžka vodiacej lišty závisí od veľkosti stromu a do určitej miery aj od vašich skúseností. Ak ste zvyknutí pracovať s reťazovou pílou, mali by ste mať na výber aspoň dve rôzne dĺžky vodiacej lišty, čo vám umožní meniť dĺžku vodiacej lišty podľa rozmerov stromov. Kratšia vodiaca lišta váži menej a lepšie sa počas odvetvovania ovláda. Dlhšia vodiaca lišta sa používa na väčšie stromy.

 ŠTYRI TYPY REŤAZOVÝCH PÍL

Profesionálne píly sú reťazové píly s najvyšším výkonom a optimálnou ergonómiou. Sú navrhnuté pre profesionálov, či už s nimi pracujú na plný úväzok alebo len nárazovo, a často sú dostupné s vyhrievanými rukoväťami.

Všestranné píly sú robustné reťazové píly, ktoré sú vyrábané rovnako ako profesionálne, ale majú o niečo menší výkon. Sú navrhnuté na občasné používanie, napríklad rezanie dreva.

Píly pre príležitostné používanie sú malé a ľahko sa používajú. Sú navrhnuté na domáce používanie pre ľudí, ktorí reťazové píly nepoužívajú veľmi často.

Píly pre starostlivosť o stromy sú navrhnuté špeciálne pre profesionálnych arboristov, ktorí ošetrujú stromy.