Drvič konárov alebo štiepkovač? Čím sa líšia a ako si vybrať?

Tak ako drviče konárov, aj štiepkovače na drevo sú obvykle najpoužívanejšie v jarnom, resp. jesennom, období. Prečo práve vtedy? Nielen o tom, prečo je tomu tak, ale aj o tom, čím sa spomínané stroje od seba odlišujú, budú nasledujúce riadky. A samozrejme, nevynecháme ani užitočné rady a tipy, ktoré vám môžu pomôcť ako pri ich výbere, tak pri následnej starostlivosti o ne.

drvic-konarov-zakovsky

Drvič konárov vs. štiepkovač – základné rozdiely

Síce majú tieto mašinky veľa spoločného, no zároveň sa v mnohých ohľadoch líšia. Za vlastnosť, ktorá ich spája azda najviac, možno považovať skutočnosť, že sú obe určené na spracovanie dreva. Možno práve z toho dôvodu si ich viacerí ľudia často zamieňajú. Ich najväčšie rozdiely však spočívajú v samotnom spôsobe spracovania dreva.

Zapamätajte si: Zatiaľ čo drvič konárov dokáže posekať, teda doslova rozdrviť, celé vetvy a konáre na drobné kúsky, štiepkovač slúži na štiepenie polien.

Čo s takto spracovaným drevom?

Plynule sa dostávame k tomu, čo sme spomínali v úvode tohto článku. Drviče konárov aj štiepkovače sa najčastejšie používajú na jar a na jeseň. Toto obdobie je totižto pre záhradkárov charakteristické starostlivosťou o dreviny a stromčeky. Nemáme na mysli len pravidelné orezávanie, ale aj štepenie. Čo ale s odpadom, ktorý zostane?

Na spracovanie čerstvých vetvičiek a konárov je ideálny práve drvič. Dokonca, pokojne si poradí aj s olistenými vetvami. Takto nasekaný materiál je následne možné použiť v záhrade ako mulč, resp. kompost.

Čo sa týka štiepkovačov, tie sa takisto zvyknú zahrievať najmä na jar a na jeseň. Avšak, z mierne odlišných dôvodov. V týchto časoch si totižto ľudia robievajú zásoby palivového dreva na zimu, resp. na ďalšiu vykurovaciu sezónu. No a štiepokovače dokážu v tomto ohľade náramne uľahčiť prácu. Určite ich však využijete aj v zime pri občasnom štiepení dreva, kedy nimi efektívne nahradíte sekeru.

drvic-konarov-zakovsky2

Ako si vybrať drvič konárov a štiepkovač?

To, ktorý stroj nájde u vás plnohodnotné využitie, by ste mali vedieť vy. My vám však môžeme poradiť, aké parametre si všímať pri ich výbere.

V súvislosti so štiepkovačmi sa zamerajte najmä na výkon, ktorý sa môže rádovo pohybovať zhruba od 4 do 25 ton – a to v závislosti od konkrétneho typu a modelu. Samozrejme, s výkonom ďalej súvisí aj to, aké veľké poleno je štiepkovač schopný spracovať.

V podstate podobne je to aj s drvičmi konárov. Užitočnou však môže byť pre vás informácia, že výkonnejšie drviče dokážu spracovávať aj konáre s priemerom asi 4,5 cm.

Náš tip: Zaujímajte sa o to, na aké drobné kúsky vedia jednotlivé drviče spracovať konáre. Kým väčšie kusy vetvičiek môžu vďačne prevzdušniť a nakypriť mulč, tie menšie sa môžu stať napríklad aj mimoriadne príjemnou výstelkou pre domáce hlodavce.

Odporúčanie na záver: Používanie a starostlivosť

V rámci bezpečného a šetrného používania vám radíme, aby ste štiepkovače a drviče konárov nepreťažovali väčšími kusmi dreva ako odporúča výrobca. No a popri tom nezabúdajte, že po každom použití by ste mali vašu mašinku starostlivo očistiť od dreva a ďalších prípadných nečistôt.

Pri šetrnom používaní a pri správnej starostlivosť sa tak budete môcť dlhodobo tešiť zo všetkých výhod, ktoré vám štiepkovače a drviče konárov ponúkajú. Za konkrétnu zmienku stojí najmä efektívne, rýchle, jednoduché a nenáročné spracovanie dreva, ktoré šetrí ako vašu energiu, tak váš čas.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie