Aký je rozdiel medzi záhradným riderom a klasickou kosačkou?

Kosačka, traktor či záhradný rider... Kto sa má vo všetkých tých označeniach vyznať a správne zorientovať? Keďže si veľmi dobre uvedomujeme presahy medzi spomínanými strojmi, snažíme sa vám ich problematiku pravidelne približovať. Dôkazom sú napríklad naše predošlé články o záhradných traktoroch.

Tip na článok: Na čo myslieť pri kúpe malotraktora?

Tip na článok: Využiteľnosť záhradného traktora po celý rok

Osobitnú pozornosť si však bez debaty zaslúžia aj klasické kosačkyzáhradné ridery. A práve preto im budú venované nasledujúce riadky. Teda, obzvlášť riderom.

rider-husqvarna2

Záhradné ridery a kosačky – pomocníci na kosenie trávy

Zatiaľ čo záhradné traktory sú s obľubou využívané takpovediac po celý rok, klasické kosačky a záhradné traktory odvádzajú gro svojej práce počas „sezóny kosenia“. Práve kosenie a mulčovanie trávy je totižto ich hlavnou devízou. Aký je ale medzi nimi rozdiel?

Záhradné ridery vs. klasické kosačky

Laicky povedané, kým klasickú kosačku musíte manuálne obsluhovať a tlačiť (s výnimkou robotických kosačiek), tak záhradný rider ovládate volantom z pohodlia sedadla. Vďaka tejto skutočnosti ridery náramne pripomínajú už niekoľkokrát spomínané záhradné traktory. Avšak, aj keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, je medzi nimi veľmi podstatný rozdiel.

  • Záhradný traktor – žacie ústrojenstvo pod sebou
  • Záhradný rider – žacie ústrojenstvo v prednej časti

Ideálny na členité pozemky

V dôsledku toho, že záhradné ridery majú žacie ústrojenstvo v prednej časti, sa nimi fantasticky manévruje. Kosenie členitých a svahovitých terénov, ktoré by boli nad sily klasickej kosačky, im tak nerobí absolútne žiadne problémy. Z technologicko-funkčného hľadiska má na tom zásluhu aj jedinečné kĺbové riadenie, vďaka ktorému sa môžu zadné kolesá otáčať priamo pod strojom. Výsledok? Nielen efektívne kosenie, ale aj pôžitok z jazdy okolo prekážok, akými môžu byť napríklad stromy, skalky či okrasné dreviny na vašom rozsiahlom trávniku.

Výborný prehľad a skvelá dostupnosť

Kombinácia vysokého sedenia na pohodlnom sedadle spolu s predným žacím ústrojenstvom záhradných riderov nemôže predznamenávať nič iné, len výborný prehľad o celej kosenej ploche a s ňou súvisiacu skvelú dostupnosť na inak ťažko dosiahnuteľné miesta. S pomocou záhradného ridera sa tak pohodlne dostanete do rohov trávnika a na jeho okraje, pod rôzne prekážky (napríklad pod lavičky a kríky) či blízko k plotom alebo múrom, ktoré ohraničujú váš pozemok.

rider-husqvarna3

Tipy na výber záhradného ridera

Pri výbere záhradného ridera sa zamerajte na nasledujúce faktory:

  1. Pohon všetkých kolies – prospešný pre klzké a svahovité terény.
  2. Systém na lepšiu úpravu trávnika – funkcia vracania jemne posekanej trávy (ako hnojiva) naspäť do trávnika.
  3. Typ použitia – pri vyberaní záhradného ridera vám odporúčame zvážiť aj skutočnosť, či má slúžiť na profesionálne alebo domáce použitie. Zatiaľ čo na starostlivosť o váš trávnik môžu ochotne poslúžiť základné modely, tak na profi použitie odporúčame ridery so svetlometmi, počítadlom hodín a prémiovými sedadlami.
  4. Dostupné príslušenstvo – zametací vozík, prívesný vozík, snehová radlica, kefa, odmachovač, prevzdušňovač, rozmetadlo.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie