Užitočné rady a tipy, ktoré sa vám zídu pri výbere rebríka

Bez ohľadu na to, či bývate v dome, alebo v byte, sa vám nejaký ten rebrík v domácnosti dozaista zíde. Jeho výber bude záležať od vašich osobných preferencií a požiadaviek. Poďme si preto spoločne posvietiť na to, aké typy rebríkov poznáme a ktorý bude pre vás tým správnym riešením.

rebrik-stvordielny-klbovy

Ako vybrať rebrík?

Pred samotným výberom rebríka sa zamyslite nad tým, na čo ho budete vlastne používať. Hľadáte niečo malé a skladné do menšieho bytu, aby ste si uľahčili občasné vymieňanie žiaroviek, umývanie okien či dosahovanie na najvyššie poličky v komore? Alebo potrebujete rebrík, ktorý si opriete v záhrade o strom? Samozrejme, využitie rebríkov je podstatne širšie. Odvíja sa od jednotlivých typov rebríkov.

Aké sú typy rebríkov?

 • Klasický/Jednoduchý rebrík – stála dĺžka, určený na opieranie o strom či o stenu.
 • Teleskopický rebrík – disponuje zasúvateľnými dielmi pre nastavenie požadovanej výšky.
 • Kĺbový rebrík – možnosť nastavenia na klasický rebrík, štafle alebo plošinu.
 • Viacdielny rebrík – možnosť nastavenia na klasický rebrík, štafle alebo schody.
 • Štafle – klasické „Áčko“, používa sa aj na prácu obkročmo, niektoré typy ponúkajú možnosť posadiť sa na vrchné priečky.

TIP: Keď už je reč o typoch rebríkov, nemôžeme opomenúť praktické obojstranné schodíky, ktoré nájdu svoje využitie napríklad v komorách a špajzách či pri umývaní okien.

Aký vysoký rebrík potrebujete?

Výška môže byť pri výbere správneho rebríka mierne metúcim údajom. Výrobcovia a predajcovia rebríkov totižto zvyčajne udávajú pri jednotlivých modeloch špecificky označené výšky.

 • Celková dĺžka rebríka – ide o údaj, ktorý predstavuje celkovú dĺžku rebríka. Nenechajte sa ním ale zmiasť. Rátajte totižto so skutočnosťou, že rebrík budete musieť oprieť, resp. postaviť, pod určitým uhlom, pričom v prípade klasických jednoduchých rebríkov nedokážete využiť jeho vrchné priečky.
 • Oporná výška rebríka – približne do 20 cm nižšie číslo ako v prípade celkovej dĺžky rebríka. Výrobcovia a predajcovia ho udávajú preto, aby si zákazník vedel lepšie predstaviť, v akej približnej výške sa klasický rebrík postavený pod určitým uhlom dotkne steny/múra/kmeňa.
 • Pracovná výška rebríka – predstavuje výšku, do akej dokážete z rebríka dosiahnuť. Väčšinou sa odvíja od postavenia sa na 3. najvrchnejšiu priečku rebríka. Tento údaj však berte s rezervou, pretože pre u vás nemusí platiť s presnosťou na jeden centimeter. Prirodzene záleží aj na vašej výške.

TIP: Chystáte sa zatepľovať alebo podbíjať podhľady? Na takúto prácu sa vám dozaista zíde spoľahlivé lešenie. Na výber máte ako z hliníkového a oceľového, tak aj z posuvného na kolieskach.

schodiky-jednostranne-hlinikove-s-polickou-hobby

Aký materiál si vybrať?

Na trhu nájdete veľa kvalitných rebríkov. Nemusia sa odlišovať len typom a výškou, ale napríklad aj materiálom. Azda najpopulárnejším materiálom na výrobu rebríkov je v súčasnosti hliník. Hliníkové rebríky sú totižto nielen ľahké, pevné a odolné, ale aj jednoducho a prakticky skladné. Dlhodobej obľube sa však neustále tešia aj klasické drevené štafle. Občas ale odrádzajú zákazníkov väčšou váhou. V súvislosti s materiálmi, ktoré sa používajú na výrobu rebríkov, stojí za zmienku aj oceľplast. Kým oceľové rebríky sú mimoriadne pevné a o čosi ťažšie ako hliníkové, tak plastové ocenia najmä elektrikári či vodári.

Ako správne používať rebrík?

 • Rebrík musí stáť na protišmykovom povrchu.
 • Výhodou je, keď máte pri práci na rebríku obutú protišmykovú obuv.
 • Eliminujte jednostranné zaťažovanie rebríka a nevešajte si naň pracovný materiál.
 • Pred výstupom hore vždy skontrolujte stabilitu rebríka.
 • Ako pri výstupe na rebrík, tak pri zostupovaní z rebríka sa neotáčajte chrbtom – otáčajte sa vždy smerom k rebríku!

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie